w ,

SZCZOTKA DLA MALTAŃCZYKA I YORKA – JAK WYBRAĆ NAJLEPSZĄ?

SZCZOTKA DLA MALTAŃCZYKA I YORKA - JAK WYBRAĆ NAJLEPSZĄ?

Szczotka dla maltańczyka

Maltańczyk jest małym, niezwykle ruchliwym psem. To jedna z najstarszych ras udomowionych przez człowieka, powszechnie spotykana już w starożytnej Grecji i Rzymie. Cechą charakterystyczną maltańczyka jest śnieżnobiała, długa, prosta, lśniąca sierść. Stanowi ona o niepowtarzalnej urodzie psa, jednocześnie jednak będąc codziennym wyzwaniem dla właściciela. Tym samym szczotka dla maltańczyka szybko okazuje się jednym z podstawowych narzędzi do „obsługi” tego uroczego zwierzaka.

Bardzo ważna przy pielęgnacji maltańczyka jest wiedza, że pies tej rasy nie posiada podszerstka, czyli miękkiej, krótkiej i gęstej warstwy futra, znajdującej się u większości czworonogów pod okrywą włosową. Z tego powodu nie stosujemy jako szczotki do czesania maltańczyka specjalnych metalowych trymerów do podczerstka, które mogą wyrządzić zwierzęciu krzywdę. Nie powinniśmy używać również tak zwanej pudlówki, czyli szczotki o metalowych drucikach, zagiętych pod kątem 30 stopni. A czego używamy, jak powinna wyglądać odpowiednia szczotka dla malatańczyka?

Sprawdź: Wypadanie sierści u psa – sposoby na nadmiernie linienie

Szczotka do czesania maltańczyka – druciana

Ze względu na długość sierści szczotka dla maltańczyka powinna być druciana – w odróżnieniu od tej wykonanej z naturalnego włosia, poradzi sobie z rozczesywaniem kołtunów, prostowaniem i wyczesywaniem długich, martwych włosów. Pytanie brzmi jedynie, czy szczotka dla maltańczyka powinna składać się z nagich drutów (pinów), czy też zakończonych plastikowymi kulkami? Zdania są podzielone. Szczotka dla maltańczyka zakończona kulkami jest dobrym rozwiązaniem, które nie będzie narażać zwierzęcia na skaleczenia, ale ma to większy sens, gdy włosy nie są szczególnie długie. Przy dłuższych kulki tracą walor ochronny, same zaś w sobie mogą się stać problemem.

Szczotka dla maltańczyka o długiej sierści, zakończona kulkami, może wyrywać włosy i nie być tak skuteczna w rozczesywaniu. Dlatego w takim przypadku zaleca się stosowanie prostej szczotki drucianej, bez żadnych zakończeń. Oczywiście, piny w szczotce dla maltańczyka powinny być posadowione nie bezpośrednio w rękojeści, lecz w gumowej poduszeczce, która sprawia, że urządzenie staje się elastyczne, a przez to bardziej precyzyjne i zarazem bezpieczne dla psa. Poduszka powinna dobrze sprężynować – po zwolnieniu nacisku wracać do wyjściowej pozycji. Jeśli tak się nie dzieje i całość zaczyna się zapadać, urządzenie przestaje spełniać swoją rolę.

Zobacz produkty z działu: Higiena i pielęgnacja psa

Szczotka dla yorka

Podobne wygląda pielęgnacja sierści yorka. York to również mały pies, najprawdopodobniej spokrewniony z maltańczykiem, który może być jednym z jego przodków. Cechą charakterystyczną yorków są długie, proste włosy. To sierść, która nadaje yorkom niezwykłej urody, z drugiej jednak strony – wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Czego powinniśmy do nich używać, jaka jest najlepsza szczotka dla yorka?

Zobacz: Szczotka dla owczarka niemieckiego – jak wybrać najlepszą?

Najlepsza szczotka dla yorka

Przy wyborze najlepszej szczotki dla yorka zestaw rad jest bardzo podobny do tego, który znajduje zastosowanie w przypadku maltańczyka. Zacząć więc należy od tego, że szczotką dla yorka nie jest pudlówka, nie jest też trymer, który wobec braku podszerstka może uszkodzić skórę psa. Szczotka do czesania yorka również powinna być szczotką drucianą, w zależności od długości włosa – z plastikowymi zakończeniami lub bez. Jeżeli bez nich – sprawdźmy czy końcówki pinów same w sobie są obłe. Po rozczesaniu kołtunów szczotką drucianą, efekt finalny można podkreślić za pomocą szczotki z włosia.

Grzebień dla yorka

Zamiast szczotki do czesania yorka możemy też użyć grzebienia – ciekawym rozwiązaniem jest grzebień dla yorka z drewna albo z kości. Rutynowo jednak grzebień dla yorka wykonany jest ze stali nierdzewnej, często chromowanej. Nie powinno się używać grzebieni plastikowych, gdyż elektryzują one sierść. Zęby grzebienia powinny mieć równą grubość, nie zwężać się, zaś na końcach niezbędne jest wyoblenie, gdyż zbyt ostre zęby mogłyby ranić zwierzę. Pamiętajmy, że czesanie yorka może wymagać od nas posiadania więcej niż jednego grzebienia – ten o luźniejszym rozstawie zębów będzie przydatny na początku, ten gęstszy – w drugiej kolejności.  

Czytaj też: Szczotka dla psa – długowłosego i krótkowłosego – jak wybrać?

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *