w ,

PASZPORT DLA PSA – ILE KOSZTUJE? JAK I GDZIE WYROBIĆ?

PASZPORT DLA PSA - ILE KOSZTUJE? JAK I GDZIE WYROBIĆ?
W przypadku podróżowania z psem na terenie Polski wystarczające jest posiadanie aktualnej książeczki szczepień. Problem pojawia się, gdy konieczny jest wyjazd za granicę. Wtedy niezbędne jest wyrobienie paszportu dla psa.

Paszport dla psa – kiedy jest potrzebny?

Paszport dla psa niezbędny jest gdy właściciel chce przekroczyć z nim granice kraju. Obowiązuje on we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a także Szwajcarii, Islandii, Norwegii, Andorze, Monako, Watykanie, Liechtensteinie i San Marino. Niektóre kraje mogą mieć własne przepisy, dlatego przed wyjazdem należy dokładnie sprawdzić, jakie przepisy obowiązują na terenie danego państwa. Np. na terenie Wielkiej Brytanii konieczna jest nawet sześciomiesięczna kwarantanna, a w Szwecji, Irlandii czy na Malcie wymagane jest dodatkowe odrobaczanie od kleszczy i tasiemca na 24 godziny przed wkroczeniem na teren państwa.

PrzeczytajPies w podróży – o czym pamiętać przy okazji podróży z psem?

Paszport dla psa – jakie informacje zawiera?

Paszport psa to dokument w formie papierowej książeczki w formacie A6, który zawiera następujące informacje:

 • dane właściciela psa,
 • dane lekarza wystawiającego paszport,
 • opis plus nieobowiązkowo zdjęcie
 • miejsce wszczepienia chipa,
 • datę szczepienia na wściekliznę,
 • test serologiczny na wściekliznę,
 • pozostałe szczepienia,
 • profilaktykę i leczenie obecności kleszczy oraz echinokokozy,
 • legalizację paszportu dla psa – wystawioną przez powiatowego lekarza weterynarii.

Należy pamiętać, że paszport musi posiadać aktualną informację o szczepieniu na wściekliznę, w przeciwnym wypadku będzie nieważny.

Zobacz: Transporter dla psa (klatka do przewozu psa w samochodzie, samolocie)

Jak wyrobić paszport dla psa?

Paszport dla psa wydawany jest tylko przez uprawnionego weterynarza, dlatego przed wizytą należy sprawdzić kompetencje lekarza, aby móc wypełnić wszystkie formalności w czasie jednej wizyty. Pierwszym krokiem do wyrobienia paszportu dla czworonoga jest wszczepienie mu mikrochipa, który obecnie jest jedyną uznawaną formą identyfikacji zwierząt.

Jeśli pies posiada wykonany wcześniej czytelny tatuaż może być on podstawą do wydania paszportu, jednak nie jest uznawany we wszystkich krajach UE, dlatego zaleca się założenie chipa. Mikrochip jest zupełnie bezbolesny i niewyczuwalny dla psa. Znajduje się na nim 15-cyfrowy indywidualny kod, przez który zwierzę jest identyfikowane. Koszt takiego identyfikatora nie powinien przekraczać 100 zł. Drugim etapem jest zaszczepienie psa przeciwko wściekliźnie. Należy pamiętać, że u pupili szczepionych regularnie przeciwciała wytwarzają się od pierwszego dnia. Natomiast w przypadku szczeniąt pierwsze szczepienie ważne jest po upływie 21 dni.

Gdzie wyrobić paszport dla psa?

Paszport dla psa można wyrobić w uprawnionej do wystawiania dokumentu przychodni weterynaryjnej. Lista placówek wskazana jest na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Natomiast legalizacji paszportu dla psa dokonuje Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Paszport dla psa – cena

Ile kosztuje paszport dla psa? Według obowiązujących od 2015 r. przepisów, cena paszportu dla psa to 100 zł, gdzie:

 • 70 zł to wynagrodzenie dla lekarza weterynarii za wydanie paszportu,
 • 30 zł to opłaty manipulacyjne, w których zawiera się koszt wydruku paszportu, prowadzenie rejestrów oraz niezbędnych badań.

Dodatkowo, należy doliczyć koszt założenia identyfikatora (jeśli pupil go nie posiada), który nie powinien przekraczać 100 zł oraz legalizację paszportu – 26 zł. Czasami niezbędne są również dodatkowe badania oraz odrobaczanie – w zależności od kraju.

Dowiedz sięZoonoza – choroby odzwierzęce (pasożytnicze, bakteryjne)

Paszport dla psa – ile się czeka?

Ile trwa wyrobienie paszportu? To zależy od tego, czy pies posiadał wcześniej chip oraz czy szczepionka obowiązuje od pierwszego dnia jej podania. Jeśli tak, formalności można załatwić w czasie jednej wizyty w uprawnionej do wydawania paszportów przychodni weterynaryjnej. Przed wyjazdem niezbędna jest również legalizacja paszportu dla psa, której dokonuje Powiatowy Lekarz Weterynarii. Najlepiej dokonywać jej przed każdym wyjazdem. Wiąże się to z kosztem 26 zł.

Czytaj także: Choroby psów – choroby skóry, nosówka, borelioza u psa 

Fot. 123RF

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *