w ,

MODLISZKA – HODOWLA, CENA, GATUNKI

MODLISZKA - HODOWLA, CENA, GATUNKI

Modliszka

Modliszka jest owadem występującym głównie w strefie tropikalnej i subtropikalnej, aczkolwiek pewne odmiany modliszki żyją też w innych częściach świata, w tym w Europie Środkowej, włączając w to Polskę (o czym więcej za chwilę). Co ciekawe, nazwa „modliszka” w powszechnym odbiorze rzadziej kojarzona jest z samym owadem, a częściej odnosi się do przedmiotu poetyckiej metafory – pewnego typu kobiet mających niszczycielskie zapędy wobec swoich partnerów.

Nie jest to metafora przypadkowa. W przypadku modliszek występuje bowiem zjawisko kanibalizmu seksualnego, którego samice dopuszczają się wobec samców. Mówią wprost – modliszki zjadają swoich partnerów seksualnych w czasie kopulacji lub jeszcze wcześniej – podczas zalotów. Nie dzieje się tak jednak zawsze, a jedynie w określonych okolicznościach – na przykład wówczas, gdy samica jest głodna, a wokół nie ma pożywienia.

Gatunki modliszek

Poznajmy kilka najpopularniejszych odmian modliszki:

  • modliszka zwyczajna, 
  • modliszka gwinejska, 
  • modliszka diabelska, 
  • modliszka storczykowa.

Modliszka w Polsce – modliszka zwyczajna

Jedna z odmian modliszki występuje w naszej części świata – to tak zwana modliszka zwyczajna. W Polsce do niedawna modliszka zwyczajna żyła tylko w południowej części kraju, obecnie obserwuje się przesuwanie zasięgu jej bytowania na północ. Spotkać ją można na obrzeżach lasów, łąkach i polanach. Modliszka zwyczajna jest niewielkim owadem o rozmiarach 40-75 milimetrów (samice z reguły większe od samców), o zielonym, żółtym lub jasnobrązowym ubarwieniu. Charakterystyczne dla niej, tak jak dla wszystkich innych modliszek jest przekształcenie pierwszej pary odnóży w narząd do chwytania – niezwykle przydatny w czasie zdobywania pożywienia. A poluje modliszka zwyczajna na owady i pająki, które po schwytaniu zjada żywcem.

Czytaj także: Co jedzą patyczaki?

Modliszka gwinejska

Ze względu na czarujący wygląd, niewielkie rozmiary i proste wymagania żywieniowe, różne odmiany modliszki zagościły w domach – w terrariach. Jednym z najpopularniejszych owadów hodowlanych z tej rodziny jest modliszka gwinejska. Pochodzi z Afryki Wschodniej, ale hodowana w warunkach domowych upowszechniła się na całym świecie. Dość często można się spotkać ze stwierdzeniem, że modliszka gwinejska jest idealnym wyborem dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z hodowlą owadów, zwłaszcza że nie jest droga – kosztuje około 25 zł. Modliszka gwinejska osiąga rozmiar około 60-100 milimetrów. Ubarwienie jest zmienne, zazwyczaj zielone, niekiedy jasnobrązowe. Jak wszystkie inne, także modliszka gwinejska jest drapieżnikiem – żywi się innymi bezkręgowcami, a także najmniejszymi kręgowcami.

Hodowla modliszek

Hodowla modliszek gwinejskich nie nastręcza wielkich problemów, choć oczywiście należy się liczyć ze specyfiką tego gatunku. Pamiętajmy, że temperatura w terrarium powinna utrzymywać się w zakresie 25-28 stopni Celsjusza w dzień i o około 4 stopnie mniej w nocy. Są to typowe temperatury dla zwierząt i owadów wywodzących się ze strefy subtropikalnej. Ciepła do terrarium dostarczamy za pomocą lamp lub kabli.

Modliszka gwinejska wymaga utrzymania wilgotności na poziomie tylko nieco więcej, niż średnim – w dzień 50-60 procent, w nocy – 60-70 proc. Pamiętajmy, aby nie przemoczyć podłoża, które może być co najwyżej lekko wilgotne. W związku z bardzo silnymi kanibalistycznymi skłonnościami, modliszek gwinejskich nie należy hodować w grupach. Jeśli w terrarium znajduje się więcej okazów, należy dbać, by w pobliżu zawsze było dużo pożywienia.

Modliszka gwinejska żywi się wszelkiego rodzaju owadami, dobrze jednak by w jej diecie znalazły się:

Modliszka diabelska

Już sama nazwa modliszki diabelskiej wywołuje złowieszcze skojarzenia – w tym przypadku oba człony nazwy mają niezbyt przyjazne konotacje. Diabelskość owa polega na zdolności upodobniania się do kwiatów i liści. W ten sposób zamaskowana modliszka z jeszcze większą skutecznością poluje na swoje ofiary. Jest to owad bardzo duży, sięgający od 8 do nawet 14 centymetrów. Jego ubarwienie zmienia się wielokrotnie w ciągu życia. Bez wątpienia modliszka diabelska jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej pożądanych odmian modliszki. Pochodzi z obszarów Kenii i Tanzanii, w hodowli i sprzedaży znajduje się dopiero od kilkunastu lat.

Modliszka diabelska – hodowla

Modliszkę diabelską zaleca się doświadczonym hodowcom, ponieważ każdy z hodowanych okazów wymaga odrębnej, indywidualnej opieki, a w wielu przypadkach o prawidłowy rozwój owadów ciężko jest zadbać. Mimo dużych rozmiarów, modliszka diabelska jest bardzo delikatnej budowy. Jest też niezwykle wrażliwa na spadki temperatury i nieprawidłową wilgotność. W terrarium, w którym przebywa modliszka diabelska temperatura w dzień powinna wynosić 30-35 stopni, w nocy natomiast musi być obniżana o około 10 stopni (nie mniej, niż 19, nie więcej niż 25 stopni). Znacznie różni się też wilgotność, która za dnia powinna wynosić 40-60 procent, a nocą od 60 do nawet 80 proc.

Jeśli chodzi o żywienie modliszki diabelskiej – małe osobniki powinny być karmione muszkami i wylęgiem świerszczy, dorosłe zaś:

  • świerszczami,
  • muchami,
  • molami,
  • karaczanami.

Modliszka storczykowa

Kolejną przepiękną odmianą modliszki jest modliszka storczykowa. W naturalnych warunkach występuje w lasach deszczowych Azji Środkowo-Wschodniej: w Indiach, Birmie, Tajlandii, Malezji. Nazwa nie jest przypadkowa – modliszka ta bytuje i poluje, maskując się pośród storczyków. Dzięki niezwykłym siłom ewolucji, owad ten niemal całkowicie upodobnił się wyglądem do storczyka! W przypadku modliszki storczykowej zauważalne są bardzo duże różnice w budowie samic i samców. O ile te pierwsze osiągają rozmiary do 80 milimetrów, o tyle te drugie są bardzo małe – mają około 30 mm.

Modliszka storczykowa – hodowla

Modliszka storczykowa uchodzi za umiarkowanie trudną w hodowli. Najwięcej kłopotów sprawia duża różnica w rozwoju osobników obu płci. Samice nie tylko są dwa razy większe ale też żyją dwa razy dłużej. Co ważne – modliszka storczykowa wymaga utrzymywania temperatury 26-30 stopni w dzień i o około 6 stopni mniej w nocy. Jednak większym samcom należy zapewnić stałą temperaturę w dzień i w nocy na poziomie zaledwie 20-22 stopni. W przypadku obu płci wymagana natomiast jest bardzo duża wilgotność powietrza, odpowiadająca klimatowi lasów Azji Środkowo-Wschodniej.  

Czytaj też: Straszyk – australijski, olbrzymi. Hodowla straszyków

Fot. 123RF

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *