w ,

Karma dla psów z wrażliwym układem pokarmowym

Czasem u czworonogów występują problemy trawienne. Niektóre psy odznaczają się bowiem wrażliwym układem pokarmowym. Ich dieta wymaga szczególnego podejścia. Na szczęście na rynku karm zwierzęcych istnieją gotowe pokarmy suche i mokre dla pupilów z podobnymi dolegliwościami. W artykule prezentujemy kilka ciekawych propozycji żywieniowych.

Dieta psa z wrażliwym układem pokarmowym

Jeśli nasz pupil wykazuje się wrażliwością związaną z funkcjonowaniem układu trawiennego, powinniśmy szczególnie zadbać o przejrzystość jego jadłospisu. Psy bardzo często mają alergię na białko, np. drobiowe lub wołowe. Nie tolerują także zbóż. Stąd, w zależności od alergenu, powinniśmy wyeliminować konkretny, niepożądany składnik z psiej diety. W żadnym razie nie należy podawać mu ludzkiego jedzenia czy resztek nieświeżych potraw. Miska, w której serwujemy psu jedzenie, zawsze powinna być czysta. Poza tym pupil musi mieć dostęp do świeżej, chłodnej wody.

Co może świadczyć o pojawieniu się kłopotów z pracą systemu pokarmowego? M.in. biegunki, zaparcia, wymioty, niechęć do jedzenia, apatia, itp. Kiedy zauważymy u naszego zwierzęcia opisywane symptomy lub któryś z nich, powinniśmy udać się do kliniki weterynaryjnej. Weterynarz mając podejrzenie alergii wykona stosowne testy i badania, by dowiedzieć się jakich pokarmów lub/oraz składników pokarmowych nie powinno się dawać psiemu alergikowi. 

Karma sucha dla psa z wrażliwym układem pokarmowym

Bezpieczna pod względem oddziaływania na układ trawienny jest taka karma dla psa, która wykazuje się lekkostrawnością, a dodatkowo zawiera w sobie m.in. antyoksydanty wspierające pracę jelit i prebiotyki odżywiające mikroflorę jelitową.

Kłopoty z trawieniem mogą pojawić się już na etapie szczenięctwa. Dla takich wrażliwych szczeniąt opracowano Pro Plan Opti Puppy Medium Sensitive Digestion 12 kg. Jest to sucha karma dla psa rasy średniej o wrażliwym układzie pokarmowym. Skład pożywienia został opracowany przez lekarzy weterynarii i dietetyków. Bazą tej karmy jest jagnięcina, którą uznaje się za mało uczulającą. 

Dla dorosłych osobników przeznaczona jest natomiast karma sucha dla psa Brit Premium By Nature Sensitive Lamb&Rice 15 kg. To specjalistyczny produkt dedykowany psom z wrażliwym układem trawiennym. Występują tu hipoalergiczne składniki, lekkostrawne mięso z jagnięciny oraz komponenty bogate w błonnik, jak np. suszone jabłka i suszone borówki. Białko stanowi tu 26%, tłuszcz – 13%, włókno surowe – 3%. Wilgotność produktu to 10%.

Karma mokra dla psa z wrażliwym układem pokarmowym

Psim alergikom powinniśmy podawać też specjalne mokre karmy o jak najmniejszej zawartości alergenów. Poniżej przedstawimy kilka propozycji z oferty sklepu www.maxandmrau.pl.

Fitmin Dog Lamb to mokra karma dla psa w formie konserwy o wysokiej zawartości mięsa (70%), głównie jagnięcego. Nie występują tu gluten oraz cukier, soja, zboża, barwniki, aromaty czy chemiczne konserwanty. Receptura produktu została za to wzbogacona o witaminy i minerały. Białko: 10,6%, tłuszcz – 6,7%, włókno surowe – 0,4%. Wilgotność karmy to 0,75%.

Drugim przykładem takiego pożywienia jest Butcher’s Dog Functional Sensitive 390 g, czyli pasztet z jagnięciną i ryżem. Jest to karma mokra dla psa o wrażliwym żołądku, z problemami trawiennymi oraz takiego, który nie toleruje glutenu. Oprócz wspierających odporność prebiotyków występują tu też działające korzystnie na procesy trawienne mannooligosacharydy oraz witaminy i minerały. Warto dodać, że 99% składników tego pożywienia to komponenty naturalne. 

Karma dla psów ze schorzeniami układu pokarmowego

W sklepie www.maxandmrau.pl można się także zaopatrzyć w specjalistyczne karmy dla psów borykających się z chorobami układu pokarmowego. 

Jedną z nich jest Royal Canin Veterinary Diet Gastro Intestinal Moderate Calorie 2 kg. To sucha karma o obniżonej wartości energetycznej dla dorosłych psów ze schorzeniami żołądkowo-jelitowymi. Szczególne wskazania do stosowania tego pożywienia to m.in.: ostra/przewlekła biegunka, zaburzenia trawienia lub wchłaniania, przewlekłe zapalenie trzustki, zapalenie żołądka i zapalenie okrężnicy. Skład karmy korzystnie wpływa na prawidłową perystaltykę jelit, utrzymanie flory bakteryjnej na właściwym poziomie oraz stan przewodu pokarmowego. Białko stanowi tu 23%, tłuszcz – 11%, włókno surowe – 2,3%.

Kolejny produkt to Farmina Vet Life Natural Diet Gastrointestinal  300 g. Jest to mokra karma dla psów z problemami układu pokarmowego, takimi jak np. stany zapalne przewodu pokarmowego. To jedzenie cechuje lekkostrawność, ogrom prebiotyków i łatwo rozpuszczalnego błonnika, dzięki którym zostaje przywrócona właściwa motoryka jelit. Białko wynosi tutaj 9%, tłuszcz – 4%, popiół – 3%. Wilgotność – 71%.

Przysmaki dla psa z wrażliwym układem pokarmowym

Poza codzienną karmą w postaci suchej bądź mokrej pupil o wrażliwym układzie pokarmowym, o ile weterynarz nie zaleci inaczej, może również dostawać naturalne przysmaki dla psa. W sklepie Max&Mrau są dostępne zdrowe przekąski dla psa stanowiące superfoods – np. Butcher’s Super Foods Treats. Jest to smaczna, chrupiąca, bezzbożowa nagroda np. za dobre zachowanie, która smakowo opiera się głównie na jagnięcinie i jabłku. W ofercie występują także inne smaki (np. indyk z żurawiną oraz kaczka z pomarańczą). Białko stanowi tu 19,6%, tłuszcz – 10,8%, włókno surowe – 4,4%. Wilgotność – 12%.

Z kolei Fitmin Dog Purity Snax Nuggets Lamb 180 g to hipoalergiczne, chrupiące smaczki dla psa z dużą zawartością jagnięciny. W tym lekkostrawnym produkcie nie występuje zboże, gluten, ani konserwanty. Można go podawać pupilom, które skończyły 10. miesiąc życia.

Nie każdy zwierzak będzie mógł jeść smakołyki dla psa. Niektórzy szczekający pupile, którym weterynarz zaleci ścisłe trzymanie się zaleceń dietetycznych, są wyłączeni z grona szczęściarzy otrzymujących takie smakowite nagrody.

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *