w ,

Karma dla psów z problemami z układem moczowym

Dieta psa chorującego na schorzenia urologiczne powinna być inna od jadłospisu zdrowego osobnika. Jeśli Twój zwierzak cierpi na problemy związane z układem moczowym, ten artykuł może pomóc Ci dobrać odpowiednie pożywienie dla swojego pupila. 

Jaką dietę należy stosować u psów podatnych na problemy z układem moczowym?

Problemy z układem moczowym dotyczą nie tylko ludzi; niestety, na schorzenia dróg moczowych cierpią również psy. Najczęstszą chorobą, z jaką borykają się nasi czworonożni przyjaciele jest kamica moczowa, czyli tworzenie się kamieni moczowych w pęcherzu moczowym. Inne dolegliwości, z którymi muszą się zmagać merdający pupile to m.in. zakażenia dróg moczowych, nietrzymanie moczu, czy guzy na narządach systemu moczowego. 

Do wymienionych wyżej zaburzeń predysponują takie czynniki jak m.in. wiek, rasa, wielkość psa, uwarunkowania genetyczne, tryb życia, ale także dieta, w tym też ilość wypijanej przez psa wody. 

Czworonoga, u którego stwierdzono zaburzenia funkcjonowania dróg moczowych, należy karmić specjalistycznymi karmami, które będą się koncentrowały np. na łatwiejszym pozbyciu się kamieni moczowych, zapobieganiu tworzenia się kamieni, itp. Lekarz weterynarii z pewnością ustali konkretne zalecenia co do jadłospisu i podawania wody pupilowi.

Suche karmy dla psów z niewydolnością nerek

Na uwagę zasługują specjalistyczne gotowe posiłki dla dorosłych psów z niewydolnością nerek. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji.

Karma sucha dla psa Royal Canin Veterinary Diet Renal 2 kg to pełnoporcjowe, dietetyczne pożywienie, przeznaczone dla pupili mających kłopoty z nerkami. Jedzenie to m.in. wspomaga funkcjonowanie nerek, dzięki obniżeniu ilości fosforu oraz dodaniu do karmy EPA, DDH i przeciwutleniaczy. Z kolei niski poziom wapnia i witaminy D przeciwdziała tworzeniu się kamieni szczawianowych. Czyni to z tej karmy idealne danie dla czworonogów chorujących na przewlekłą niewydolność nerek, kamicę szczawianową, dla pupili z upośledzoną czynnością nerek, a także zapobiega kamicy moczanowej i cystynowej. 

Royal Canin Veterinary Diet Renal Special 10 kg stanowi natomiast karmę dla pupili z niewydolnością nerek, w której zwiększono poziom smakowitości. Ta sucha karma dla psa wyróżnia się specjalistycznym składem, który zapobiega powstawaniu kwasicy metabolicznej. Ponadto użyto tutaj oleju rybnego, który utrzymuje filtrację nerek na odpowiednim poziomie. Natomiast wysoka jakość odpowiedniego białka, dodanego do pożywienia, pozwala zredukować obciążenie nerek.

Karmy dla psów małej rasy ze schorzeniami dróg moczowych

Niektóre rasy psów są szczególnie narażone na zachorowanie na schorzenia związane z układem moczowym. Ta sytuacja dotyczy przede wszystkim czworonożnych przedstawicieli małych ras. Niektórzy producenci popularnych marek karm stworzyli specjalną linię produktów dla mniejszych psów cierpiących na schorzenia dróg moczowych. Są one dostępne w sklepie www.maxandmrau.pl. Oto jedna z takich propozycji. 

Royal Canin Urinary Care Mini 3 kg – jest to sucha karma dla psa o masie do 10 kg. To pełnoporcjowe pożywienie, bazujące na recepturze wzmagającej potrzebę oddawania moczu oraz powodującej rozcieńczanie moczu psa (aż o 21% bardziej rozcieńcza mocz od zwykłej karmy bytowej dla psa dorosłego). Możemy być spokojni, że serwując pupilowi taką karmę otrzyma on wszelkie niezbędne składniki pokarmowe, czyli wysokiej jakości białka, tłuszcze, włókno, witaminy oraz minerały. W pożywieniu znajdują się m.in. takie składniki jak suszone białko drobiowe, tłuszcze zwierzęce, ryż, pulpa z cykorii, sole mineralne, czy wyciąg z aksamitki wzniesionej. Jedzenie z tej serii jest dostępne w postaci krokietów oraz pasztetu.

Karmy o wysokiej wilgotności dla psów z problemami z układem moczowym

Kolejną grupą produktów dla pupili mających kłopoty z systemem urologicznym są karmy mokre. W przypadku tych szczególnych zwierząt powinniśmy im podawać pożywienie o wysokiej wilgotności, by dostarczyć maksymalną ilość wody w ciągu dnia. Niezależnie od karmienia psa, należy dopilnować, by przyjmował odpowiednią ilość wody. 

Crave puszka 400 g to pełnoporcjowa, bezzbożowa karma mokra dla psa dorosłego z kurczakiem i indykiem o wilgotności na poziomie 80,5%. Ma ona formę pasztetu. Odznacza się dużą zawartością białka, a także mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego.

Natomiast Pedigree z wołowiną i jagnięciną (w 100% naturalne mięso) w galaretce to pełnoporcjowe puszki dla psa wspierające mechanizmy obronne u naszego szczekającego towarzysza, ale także zdrową skórę i sierść oraz dobre trawienie. Produkt jest bezzbożowy. Wilgotność stanowi tutaj 81,5%. 

Specjalistyczne preparaty dla psów z chorymi drogami moczowymi

Niektóre psy będą potrzebowały specjalistycznych preparatów wspierających działanie układu moczowego. Jeśli weterynarz uzna, że mogą one pomóc naszemu zwierzęciu, warto na nie postawić. Specjaliści mogą zaproponować takie środki zaradcze jak np. suplementy diety wspierające system urologiczny psa, czy pasty przeciwdziałające tworzeniu się różnego rodzaju kamieniom moczowym.

Dolfos Urinodol Dog, zawierający 60 tabletek, to suplement diety wspomagający układ moczowy u psów. Dzięki m.in. takim składnikom jak wyciąg z żurawiny, kwas hialuronowy, wyciąg z pietruszki i glukozamina medykament jest skuteczny np. w przypadku kamicy moczowej, czy bakteryjnych infekcji dróg moczowych. 

Z kolei Vetexpert RenalVet to preparat dla psów i kotów z objawami przewlekłej niewydolności nerek. Zawiera 60 kapsułek. Charakteryzuje się patentem polegającym na wykorzystaniu węglanu wapnia, który wiąże fosfor – odpowiedzialny za pogłębianie się przewlekłej niewydolności nerek. 

Z wykorzystaniem pasty Dolfos UrinaryMet Paste 100 g ograniczone zostaje natomiast powstawanie kamieni struwitowych. Ten suplement diety zakwasza mocz korzystnie wpływając na pracę dolnych dróg moczowych.

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *