w ,

KARMA DLA MAŁYCH SSAKÓW TO WIĘCEJ NIŻ TYLKO SKŁADNIKI ODŻYWCZE

Zdrowa karma to przede wszystkim taka, która jest opracowana dla konkretnego gatunku zwierzęcia i uwzględnia jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Najwyższej jakości karma powinna również przeciwdziałać najczęściej występującym problemom zdrowotnym, tak by właściciel miał pewność, że kompleksowo dba o zwierzę, a zwierzę cieszyło się długim i szczęśliwym życiem.

JAKIE SĄ NAJCZĘSTSZE PROBLEMY ZDROWOTNE KROLIKÓW I GRYZONI?

STALE ROSNĄCE SIEKACZE

Zęby królików i gryzoni rosną przez całe ich życie. Jeśli nie są one odpowiednio ścierane, siekacze stają się za długie, a zęby trzonowe wrastają w dziąsła. Zarówno zwierzęta roślinożerne, jak i wszystkożerne mają więc potrzebę żucia, aby ich zęby były właściwie ukształtowane. Zwierzęta wszystkożerne nie trawią dobrze błonnika, dlatego ścierają swoje zęby, gryząc np. gałązki wierzby. U roślinożernych małych ssaków dużą rolę w dbaniu o stan uzębienia odgrywa pożywienie.

Jak produkty Nature oraz Complete radzą sobie z tym wyzwaniem?

W pokarmach NATURE formuła została oparta o kompozycję 10 gatunków różnych typów traw i ziół, w tym tymotki charakteryzującej się wysoką zawartością fitolitów, które odpowiadają za proces naturalnego ścierania ząbków. Fitolity to włókna bogate w krzemionkę, których wypustki ścierają zęby. Warto dodać, że oprócz dbania o zęby małych ssaków tymotka jest bardzo aromatyczna, smakowita i zawiera dużo mniej cukru niż inne trawy.

W pokarmach COMPLETE stosowana jest unikalna technologia wprowadzania długich włókien do ekstrudatów, która zapewnia właściwe ścieranie zębów podczas żucia pokarmów. Długie włókna nie występują w innych tego typu pokarmach dostępnych na rynku. Ponadto w składzie pokarmów COMPLETE również znajdziemy dobroczynną tymotkę

NADWAGA

Nadwaga jest problemem, który dotyczy coraz większej ilości małych ssaków. Oczywiście to właściciel powinien kontrolować ilość i wielkość zjadanej przez pupila porcji, natomiast producent powinien zadbać o jego właściwą formułę. Pokarmy NATURE oraz COMPLETE dla zwierząt roślinożernych nie zawierają zbóż ani ich produktów pochodnych, ponieważ zgodnie z naturalnymi preferencjami zwierzęta te powinny spożywać jak najwięcej włókna i jak najmniej skrobi. Bogate są natomiast w błonnik oraz starannie wyselekcjonowane warzywa. COMPLETE i NATURE nie zawierają cukru – co jest szczególnie istotne w przypadku koszatniczek i szynszyli, które są wyjątkowo podatne na otyłość.

Formuły pokarmów zostały oparte o unikalną recepturę 10 gatunków różnych traw i ziół m.in. tymotki o niskiej zawartości cukru, krwawnika o dużej zawartości błonnika, a także wyczyńca łąkowego i mniszka lekarskiego o wysokiej zawartości składników odżywczych.

 

Optymalnie zbilansowany pokarm dla wszystkożernych gryzoni to taki, który zawiera dużo skrobi i białka. W pokarmach Complete i Nature znajdziemy m.in. pszenicę, jęczmień czy kukurydzę jako wysokiej jakości źródła energii oraz dużą ilość białka, w tym tego pochodzenia zwierzęcego. Pokarmy Complete zawierają bowiem mięso z kurczaka, natomiast jednym ze składników Nature są suszone mączniki.

PROBLEMY TRAWIENNE

Układ pokarmowy zwierząt roślinożernych przystosowany jest do trawienia składników o dużej zawartości błonnika. Ich jelita i kątnica są wyjątkowo długie, dzięki czemu trawienie trwa nieprzerwanie. Proces ten jest bardzo gwałtowny, co powoduje niekompletne trawienie skrobi w jelicie cienkim. Wskutek obecności w jelicie grubym niestrawionej skrobi flora jelitowa rozwija się zbyt szybko. Może to spowodować szybki rozwój “złych” bakterii w żołądku, co z kolei może prowadzić do stanu zapalnego jelit, a nawet śmierci. W diecie roślinożernych gryzoni i królików musi się zatem znaleźć duża ilość włókna oraz należy ograniczyć zawartość skrobi.

Całkiem inaczej wygląda to w przypadku chomików, myszoskoczków, szczurów, myszy i wiewiórek. Gryzonie wszystkożerne jedzą zarówno składniki roślinne, jak i zwierzęce. W przeciwieństwie do roślinożernych małych ssaków, ssaki wszystkożerne nie mają trudności z trawieniem skrobi i białka. Potrzebują ich, ponieważ są źródłem energii, umożliwiają rozwój mięśni i ogólny wzrost.

Oprócz idealnie dopasowanej formuły w pokarmach COMPLETE oraz NATURE znajdziemy również naturalne substancje wzbogacające jak FOS i MOS, które sprzyjają powstawaniu właściwej flory jelitowej poprzez zmniejszenie ilości szkodliwych bakterii i rozwój tych dobrych. Dodatkowo polepszają one proces wchłaniania składników odżywczych.

COMPLETE I NATURE – NIE TYLKO POKARM…

Pokarm dla małych ssaków powinien nie tylko zaspokajać zapotrzebowanie na energię, ale także dostarczać maksymalnej ilości składników odżywczych i naturalnych substancji wzbogacających, czyli nutraceutyków. Dlatego w karmach znajdziemy takie dodatkowe składniki jak:

  • wspomniane wcześniej FOS i MOS,
  • ekstrakt z jukki, który wiąże amoniak i inne składniki lotne odpowiedzialne za zapach odchodów. Powoduje to znaczne zmniejszenie przykrego zapachu,
  • nagietek – luteina z nagietka wzmacnia układ odpornościowy,
  • staranie wyselekcjonowane i dobrane do preferencji poszczególnych gatunków warzywa oraz owoce,
  • dodatek wit. C w karmie dla kawii (100mg/kg stabilizowanej wit. C w pokarmie Cavia Complete).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Artykuł pochodzi od producenta Versele-Laga.

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *