w ,

Karma dla kotów domowych i niewychodzących

Koty, które nie wychodzą z domu powinny mieć ustalony odmienny jadłospis od ich kolegów swobodnie spacerujących po dachach i płotach. Tzw. kanapowcy stale przebywając w mieszkaniu nie zużywają tyle energii, zatem nie potrzebują za dużo kalorii, jednak zapotrzebowanie na witaminy i minerały jest podobne co u kocurów włóczących się po dworze. Jak wybrać karmę dla niewychodzących pupili?

Jak żywić koty domowe?

Dawniej koty, by zdobyć pożywienie, musiały zapolować. Takich prób podejmowały w ciągu dnia nawet 10-12, nie każda była udana, jednak przynajmniej połowa kończyła się sukcesem – pełnym brzuchem. Zarówno wtedy jak i obecnie podstawą kociej diety było i jest mięso. Powinno ono dominować w jadłospisie tak wychodzącego, jak i stale przebywającego w domu kocura. Natomiast ze względu na inny tryb życia tych dwóch przedstawicieli tego samego gatunku, zupełnie inne jest zapotrzebowanie kaloryczne i wypełnienie energią obu ustrojów mruczków.

To, że domowe koty mniej się ruszają, nie polują w warunkach zewnętrznych, itd., nie oznacza jednak, że powinny dostawać mniej posiłków. W przypadku tzw. kanapowców także obowiązuje zasada, że jedzenie dla kota lepiej jest podawać częściej, lecz mniej niż rzadziej ale obfite porcje. Tutaj bardziej liczy się skład produktowy, który nie musi zapewnić takiej podaży kalorii jak w przypadku strawy „dachowców” i miauczków wychodzących z domu. 

Istotny jest także sposób w jaki pożywienie dla kota zostaje mu dostarczone. Warto zmusić takiego niewychodzącego z domu zwierzaka do ruchu, zabawy, namiastki polowania chowając mu karmę w różnych zakamarkach domu. Można do tego wykorzystać pojemniki z dziurkami, do których nasypujemy jedzenie. Żeby je wydobyć, nasz podopieczny będzie musiał się nieco natrudzić.

Jaka powinna być karma dla niewychodzących kotów domowych?

Karma dla kota pozostającego w domu nie powinna być wysokokaloryczna. Naturalnie musi zawierać mięso zwierzęce lub ewentualnie rybie i powinno ono występować na czele składu produktu, jednak posiłki nie powinny być ciężkostrawne, obciążające układ pokarmowy, utrudniający metabolizm, który u kotów kanapowych jest spowolniony. 

Zarówno sucha karma dla kota jak i jej mokry odpowiednik powinny zawierać taką samą ilość witamin i minerałów co pożywienie dla futrzaków wychodzących. Dodatkowo w ich składzie nie powinno zabraknąć aminokwasów, wśród których warto wymienić L-karnitynę, odpowiadającą za utrzymanie prawidłowej wagi kota. Żeby układ moczowy oraz same nerki pracowały u domowego osobnika bez zarzutu dobrze żeby w jego jedzeniu był zrównoważony poziom wapnia i fosforu. W kociej strawie powinny się też znaleźć komponenty odpowiedzialne za utrzymanie zdrowej skóry oraz lśniącej sierści.

Karmy suche dla kotów domowych

Karma sucha dla kota domowego to np. Fitmin Purity Indoor Salmon 400 g, czyli pełnoporcjowe pożywienie zawierające mięso rybie (śledzia, sardynek, dorsza, kongera i łososia), będące źródłem pełnowartościowego białka, witamin oraz minerałów. Oprócz wymienionych ryb w produkcie znajdują się m.in. ziemniaki farmerskie, zielony groszek, tłuszcz drobiowy, pulpa buraczana, jaja kurze, tłoczony na zimno olej z łososia norweskiego, zestaw ziół. Białko zostało tu oszacowane na 31%, tłuszcz na – 17,5%, wapń – 0,86%, fosfor – 0,8%. 

Karmienie kota niewychodzącego z domu można też oprzeć na PERFECT FIT (Indoor 1+), czyli suchej karmie z kurczakiem. Nie ma tu za dużo tłuszczu, dzięki czemu nasz podopieczny nie jest narażony na nadwagę. Produkt ułatwia pozbywanie się kul włosowych przez kota, a poza tym wspiera jego odporność, system moczowy i kondycję skóry oraz sierści. Zawiera m.in. 38% białka, 12% tłuszczu, 4% włókna surowego, wapnia – 1,3%, fosforu – 1%.

Karmy mokre dla kotów domowych

Royal Canin Indoor Sterilised w galarecie to przykładowa karma mokra dla kota żyjącego w domu. Wiele takich domowych zwierzaków poddaje się sterylizacji, przez co ich przemiana materii oraz układ moczowy nie zawsze funkcjonują poprawnie. Na szczęście producenci właśnie takich marek jak Royal Canin zadbali także o ten szczególny segment klientów. Pożywienie gwarantuje zachowanie odpowiedniej wagi, sprawnego metabolizmu oraz właściwie działającego układu moczowego. Jedzenie o wilgotności 0,81% zawiera m.in. 0,09% białka, 2,6% tłuszczu, 1,6% włókna surowego.

Mokra karma dla kota kanapowego ale przede wszystkim jej sucha odmiana powinny być wsparte świeżą wodą (należy ją wymieniać co najmniej raz dziennie, w ciepłe dni – kilka razy na dzień). Można rozstawić kilka misek z wodą po całym mieszkaniu, najlepiej w miejscach, które kot najbardziej lubi, jednak z dala od kociego jedzenia i kuwety. 

Specjalistyczne karmy dla kotów domowych

Niektóre rodzaje pożywienia dla naszych milusińskich podopiecznych oprócz tego, że są dedykowane kotom domowym, to jeszcze spełniają inne zapotrzebowanie, np. uwzględniają specyfikę wynikającą z posiadania kanapowego kota długowłosego. Jeden z takich produktów to sucha karma Royal Canin Home Life Indoor Long Hair 4 kg. Jest to pożywienie, które za cel stawia udrożnienie pasa jelitowego, by nasz pupil jak najsprawniej mógł pozbyć się połkniętych włosów. Poza tym dzięki odpowiednim włóknom oraz zawartości kwasów tłuszczowych EPA i DHA skóra i sierść tych długowłosych osobników pozostają nienaganne wizualnie oraz przyjemne w dotyku. Skład produktu został wyposażony m.in. w suszone białko drobiowe, kukurydzę, ryż, izolat białka roślinnego, tłuszcze zwierzęce, włókno roślinne, olej sojowy, pulpę buraczaną, sole mineralne, drożdże, olej rybny oraz olej z ogórecznika. Karma zawiera 30% białka, 15% tłuszczu oraz 4,1% włókna surowego.

W wyborze odpowiedniej karmy dla miauczącego zwierzaka może pomóc weterynarz oraz specjaliści, którzy na co dzień mają kontakt z wieloma produktami żywieniowymi dla domowych pupili.

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *