w ,

Jaka mokra karma dla psa?

Żywienie psa oparte jest na podawaniu karmy mokrej i suchej lub obu tych rodzajów razem. Dziś o tym, jakie zalety ma karma mokra, o czym należy pamiętać, serwując ją pupilowi, a także, w czym możemy wybierać, jeśli chodzi o wybór karm mokrych w ofercie sklepów zoologicznych.

Zalety mokrej karmy dla psów

Karmy mokre mają wiele zalet i choć pozostają mniej treściwe i kaloryczne niż karmy suche (co powoduje obecna w nich woda stanowiąca ok. 75% zawartości karmy), znajdują zastosowanie w diecie wielu psów.

Gdy pies jest wybredny

Karmy mokre cechują się wysoką smakowitością i aromatycznością, co czyni je idealnymi produktami dla niejadków i wybrednych psów. Na smakowitość karm mokrych wpływa przede wszystkim ich wilgotność, a także sam proces produkcji, który chroni karmę przed utlenianiem, a co za tym idzie – późniejszym wchłanianiem zapachów z otoczenia (pod warunkiem prawidłowego przechowywania). Aby mokra karma była dla psa jeszcze smaczniejsza, podawajmy mu ją w temperaturze pokojowej.

Gdy pies choruje

Karmy mokre bardzo często rekomenduje się psom z problemami stomatologicznymi, a także z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego oraz po zabiegach brzusznych. Lekkostrawna formuła sprawia, że karma mokra idealnie sprawdza się podczas żywienia szczeniąt oraz suk karmiących.

Zwiększona wilgotność karmy mokrej powoduje, że podaje się ją podczas gdy pies zmaga się z otyłością. Aby przyjąć odpowiednią ilość kalorii, pies suchej karmy zjeść może 3-4-krotnie mniej niż karmy mokrej. Dlatego łasuchowi podajemy właśnie karmę mokrą, bo jej zaserwujemy więcej i na dłużej nasyci ona zwierzaka.

Karma dla psa seniora

Nie istnieje lepszy rodzaj karmy dla psiego staruszka niż karma mokra. Zapewnia ona niezbędne składniki odżywcze w łatwej do spożycia konsystencji, którą dodatkowo zwierzak bezpiecznie strawi. Starsze psy często mają zaburzony węch, a więc mogą niechętnie zjadać karmę suchą, która jest mniej aromatyczna, a zatem mniej smakowita.

Czytaj: Karma dla psa seniora 

Żywienie mieszane psa

Karma mokra to ważny element diety mieszanej. Pozwala urozmaicić psu codzienne posiłki, sprawdza się, gdy pies z różnych powodów nie może jeść karmy suchej, a także przyzwyczaja psa do różnorodności w jadłospisie na wypadek gdyby trzeba było wdrażać zmiany z powodów choćby zdrowotnych.

Czytaj: Żywienie mieszane psa

Jak podawać karmę mokrą

Jak często karmić psa – zależy to od tego, w jakim jest on wieku. Szczeniaki oraz stare psy powinny być karmione 2-4 razy dzienne ze względu na ograniczone wchłanianie składników odżywczych w układzie pokarmowym. Psy dorosłe, które są zdrowe mogą być karmione 2 razy dziennie.

Najważniejsze to ustalić dzienne energetyczne zapotrzebowanie psa, wówczas karmimy go wyłącznie karmą mokrą zgodnie z jego zapotrzebowaniem i wiedzą, jak kaloryczna jest dana karma (informacja od producenta z opakowania). W przypadku żywienia mieszanego musimy pilnować ilości podawanego psu jedzenia. W jaki sposób? Weryfikujemy wartość energetyczną dziennego zapotrzebowania naszego psa na kalorie i serwujemy karmę suchą i mokrą w takich proporcjach, by nie przekroczyć tej dziennej dawki.

Najlepsza karma mokra dla psa

Karma mokra jest posiłkiem, który może występować w formie:

 • pasztetu – karma jest gęsta, mocno rozdrobniona i jednolita,
 • kawałków w sosie – kawałki pożywienia zalewane są sosem; taki sos zawiera bardzo dużą ilość wody,
 • kawałków w galarecie – kawałki pożywienia są zalewane galaretą, która utrzymuje żelowe właściwości w temperaturze właściwości; galareta zawiera mniej wody niż sos, po podgrzaniu upłynnia się.

W mokrej karmie znajdziemy najczęściej mięso:

 • kurczaka,
 • indyka,
 • wołowinę,
 • cielęcinę,
 • królika,
 • dziczyznę,
 • ryb (łosoś, sardynki, makrela).

Dodatkowo w karmie mokrej występują:

 • pszenica,
 • żyto,
 • pszenżyto,
 • kukurydza,
 • owies,
 • soja,
 • ryż.

Tania karma dla psa

Tania karma dla psa, choć smaczna, może nie odpowiadać w pełni na potrzeby zwierzaka. Wynika to z gorszej jakości składników użytych do produkcji karmy, a co za tym idzie – ubogiego składu analitycznego. Niemniej jednak wybór w tym segmencie karm mamy duży.

Dobra mokra karma dla psa

Możemy pogodzić dobrą jakość i stosunkowo niską cenę karmy. Jeśli rozeznamy się w tym, co producenci mają w swojej ofercie, poczytamy składy i zasięgniemy opinii innych, możemy wybrać przyzwoitą karmę w niewygórowanej cenie.

Karma mokra dla psa – segment premium

Dla naszego psa: jego zdrowia i kondycji najlepiej, jeśli zdecydujemy się zainwestować w najlepszą jakościowo karmę. Będzie to oczywiście wiązało się z wyższą ceną takiego produktu, niemniej nasz zwierzak z pewnością nam się odwdzięczy niegasnącym wigorem.

Karma mokra dla szczeniaka

Karma mokra to w zasadzie must-have w diecie szczenięcia. Jej lekkostrawna formuła czyni ją idealnym posiłkiem dla młodego psiaka. Mokre karmy dla szczeniąt powinny odpowiadać na specjalne potrzeby żywieniowe maluchów, które wynikają zarówno z ich anatomicznej budowy i niewielkiego przewodu pokarmowego, jak i z okresu wzrostu, przez który szczenięta przechodzą.

Czytaj: Karmy dla szczeniąt

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *