w ,

CO JEDZĄ KRÓLIKI MINIATURKI?

CO JEDZĄ KRÓLIKI MINIATURKI?

Co jedzą króliki?

Co jedzą króliki? Przede wszystkim jedzą siano, które jest podstawą diety, ale spożywają także:

 • warzywa,
 • owoce,
 • suszone zioła,
 • gałązki.

Dietę naturalną można uzupełniać, kupując karmę dla królików, czy też mówiąc inaczej – granulat dla królików. Natomiast poimy królika czystą wodą. Zanim przejdziemy do szczegółów, ważna generalna zasada dotycząca diety naturalnej: jako pokarm dla królika stosujemy tylko te produkty, co do których mamy pewność, że są absolutnie dla niego bezpieczne. Wiele bowiem ziół, warzyw i owoców jest dla tych zwierząt szkodliwych, uczulających, a nawet trujących. W niektórych przypadkach nieszkodliwe, a nawet wskazane są małe porcje, ale duże bywają toksyczne.

Zobacz: Witaminy dla królików – jakie i kiedy należy podać?

Siano dla królika – jakie wybrać?

Siano, tak jak powiedzieliśmy, jest absolutną podstawą króliczej diety. Siana dla królika nie musimy na szczęście zbierać na łące i samodzielnie suszyć, gotowe produkty znajdziemy w sklepach zoologicznych, a nawet hipermarketach. Dostarczają one odpowiedniej mieszanki wysuszonych traw, ziół i kwiatów. Co ważne, kupując siano dla królika w sklepie, mamy pewność, że nie zawiera ono składników nieodpowiednich dla naszego zwierzęcia (o składnikach nietolerowanych czy trujących czytaj poniżej).

Natomiast inną kwestią jest jakość kupowanego w sklepach siana – można trafić na dobre, można na złe. Zazwyczaj miarodajnym wskaźnikiem bywa cena – nie ma cudów, co do zasady: im drożej tym lepiej. Siano dla królika powinno być dobrze wysuszone. Jeśli zostało odpowiednio przygotowane i przechowywano je w odpowiednich warunkach, będzie miało zieloną barwę i przyjemny zapach.

Sprawdź również: Smycz dla królika – jak założyć i wybrać smycz?

Siano dla królika

Siano dla królika nie tylko odżywia zwierzę, ale też pełni bardzo ważną rolę w całym układzie trawiennym. Szczególne znaczenie ma w tym kontekście błonnik, w który powinno być bogate siano dla królika. Błonnik stymuluje żołądek i jelita do wydalania pokarmu, co jest niezwykle istotne w sytuacji słabej perystaltyki jelit królika. Siano dla królika pomaga też w procesie naturalnego ścierania zębów zwierzęcia. Z obu tych powodów, siano dla królika powinno być stale dostępne dla zwierzęcia w jego klatce lub w innym miejscu, do którego ma nieograniczony dostęp.

Co może jeść królik?

Czym karmić króliki poza sianem? Królik chętnie je świeże warzywa i zioła. Wymienić wśród nich można:

 • marchew,
 • seler,
 • pietruszkę,
 • buraki,
 • koniczynę,
 • bazylię,
 • miętę,
 • koperek.

Ostrożnie należy postępować ze szpinakiem, który królik może jeść, ale w niewielkich ilościach. Na jedzenie dla królika mogą się też składać takie owoce jak: jabłka, gruszki, truskawki, pomarańcze, ananasy, brzoskwinie, grejpfruty.

Czytaj też: Szelki dla królika – jak założyć i jakie kupić?

Jedzenie dla królika – czego nie wolno?

Jedzenie dla królika nie powinno zawierać takich ziół, warzyw i owoców jak między innymi: czosnek, cebula, pomidor, ziemniak, szczaw, kasztanowiec, bluszcz, bukszpan, goździk, hiacynt, konwalia, azalia, czarny bez. Jeśli chodzi o gałązki, królikom nie podaje się do gryzienia drewna drzew iglastych, a z liściastych też nie każde nadaje się dla tego zwierzęcia – nie podajemy między innymi gałązek akacji.

Sprawdź: Transporter dla królika – jak przewozić królika?

Karma dla królika – granulat dla królików

Karma dla królika, czy też mówiąc inaczej granulat dla królików, to skoncentrowane jedzenie dla królika, zawierające w pożyteczne dla niego składniki w skondensowanej formie. Są to gotowe mieszanki, dostępne w sklepach zoologicznych. Mimo zachęcających reklam producentów, karma dla królika powinna być jedynie uzupełnieniem codziennej diety naturalnej. Pamiętajmy, aby szukać karmy dla królika o jak największej zawartości włókna, czyli błonnika. Zaleca się, aby wybierać granulat dla królików, w którym zawartość błonnika przekracza 15 procent, a najlepiej żeby była wyższa niż 18, ale to już prawdziwa rzadkość.

Czytaj także: Zabawki dla królika. Jak bawić się z królikiem?

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *